بزرگترین مرکز صادرات نمک و سنگ نمک به چین روسیه هند

,
صادرات نمک

بزرگترین مرکز صادرات نمک و سنگ نمک به چین روسیه هند، سنگ نمک نارنجی و قرمز و سفید، نمک خوراکی تبلور مجدد با خلوص بالاتر از ۹۹٫۴ درصد، ارائه گواهی مبدا به همراه پایین ترین نرخ حمل دریایی.

بزرگترین معادن نمک ایران

استان سمنان در قسمت جنوبی رشته کوه البرز و در شمال دشت کویر واقع شده است و معادن متعددی چون معدن گچ، نمک، زئولیت، بنتونیت، سلستین و غیره در این استان قرار دارد.

معادن نمک موجود در این استان، یکی از جاذبه های گردشگری مهم آن نیز محسوب می شود و سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جلب می کند اما سنگ نمک استخراج شده از معادن نمک گرمسار واقع در استان سمنان از درجه خلوص و کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

سالانه مقادیر زیادی سنگ نمک از این معادن استخراج می شود که بیشتر از نیمی از نیاز کشور به نمک را تامین می کند، نمک استخراج شده از این معادن بعد از فراوری شدن، جهت استفاده در صنایع غذایی، نساجی، رنگرزی، شیلات و پرورش دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از مهمترین بخش های وابسته به نمک، بخش حفاری در شرکت نفت می باشد نمک به دست آمده از این معادن ضمن توزیع در بازار داخل کشور، به خارج از ایران نیز صادر می شود.

صادرات نمک

 سنگ نمک نارنجی ویژه صادرات

یکی از نکات جذابی که در خصوص سنگ نمک های استخراج شده از معادن سنگ نمک گرمسار وجود دارد این است که علاوه بر وجود سنگ های نمک سفید، معدنچیان در این معادن، سنگ نمک با دامنه رنگی متنوع مانند قرمز، نارنجی، آبی و خاکستری را نیز استخراج می کنند که البته میزان موجودی این سنگ نمک ها با یکدیگر بسیار متفاوت است.

رنگ موجود در سنگ نمک های رنگی تحت تاثیر عناصر معدنی موجود در آن ها قرار دارد و دلیل وجود رنگ نارنجی در این سنگ ها به بالا بودن میزان عنصر آهن در آن ها بر می گردد البته علاوه بر معادن گرمسار، معادن نمک پاکستان نیز سالانه مقادیر زیادی  سنگ نمک نارنجی را استخراج و روانه بازار می کنند.

چیزی حدود ۷۵-۷۰ درصد معادن سنگ نمک نارنجی در اختیار کشور پاکستان قرار دارد و ۲۵-۲۰ درصد آن در کشور ایران قرار دارد. بطور کلی میزان تولید سنگ نمک نارنجی در مقایسه با سنگ نمک سفید کمتر است همچنین از سوی دیگر بازارهای خارجی تمایل زیادی به تهیه این سنگ نمک دارند به همین جهت قیمت سنگ نمک نارنجی بالاتر از قیمت سنگ نمک سفید است.

یادداشت

کشورهای هند، آلمان، ترکیه، عراق، آذربایجان و ترکیه از جمله کشور هایی متقاضی سنگ نمک نارنجی استخراج شده از معادن نمک ایران هستند.

صادرات نمک

نمک خوراکی صادراتی

شاید کلمه نمک تبلور مجدد به گوش شما خورده باشد، سنگ نمک بعد از طی کردن یک سری مراحل به نمک تبلور مجدد تبدیل می شود.

 • بعد از استخراج سنگ نمک آن را در حوضچه های حاوی کمی مواد شیمیایی وارد می کنند تا به حالت محلول تبدیل شود و رسوب کند
 • این محلول را از فیلتر ها عبور می دهند و بعد از آن اجازه تبخیر آب و تشکیل بلورهای نمک را به آن می‌دهند.
 • در این مرحله با استفاده از سانتریفیوژ به جدا سازی کریستال ها می پردازند و سپس اقدام به بسته بندی نمک می کنند.
 • نمک حاصل از این طریق، از درجه خلوص بسیار بالای برخوردار است و سدیم بیشترین عنصر تشکیل دهنده آن می باشد.
 • این نمک به دلیل حذف ناخالصی ها دارای رنگ بسیار سفید و درخشانی است.
 • با اضافه کردن ید به آن، آن را به بهترین و بالاترین کیفیت نمک جهت پخت و پز تبدیل می کنند.
 • به دلیل حذف ناخالصی ها و طی کردن مراحل بیشتر برای تولید، این نمک قیمت بالاتری دارد.

نمک تبلور مجدد بالاترین درجه خلوص را دارد و بیشتر مناسب کشورهایی است که نمک خوراکی اعلا مصرف می‌کنند.

صادرات نمک

شرایط صادرات نمک

برای صادرات نمک لازم است اشخاص و یا شرکت هایی که قصد صادرات دارند با یک شرکت تامین کننده ماده اولیه یا همان سنگ نمک در ارتباط باشند.

مجموعه سنگ نمک هالیتو سال هاست که در زمینه تولید نمک از معادن گرمسار فعالیت دارد و به عنوان بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده نمک در بازارهای داخلی و خارجی شناخته شده است لذا چنانچه قصد صادرات سنگ نمک را دارید می توانید با ما ارتباط برقرار کنید تا سنگ نمک مورد نیازتان برای صادرات را تامین کنید.

یادداشت

برای دریافت مشاوره رایگان و صادرات سنگ نمک با ما تماس بگیرید

صادرات نمک

قیمت نمک صنعتی

صادرات نمک

موانع صادرات سنگ نمک

یکی از مهمترین موانع صادرات سنگ نمک از ایران به سایر کشورها مسئله حمل و نقل و بارگیری از معدن است. مسئله اول این است که سنگ های استخراج شده را با چه وسیله ای به بنادر جنوبی کشور انتقال دهیم؟ ماشین یا قطار؟

برای مثال اگر شما بخواهید سنگ نمک استخراج شده از معدن گرمسار را به بنادر جنوبی کشور (بنادر بوشهر و بند عباس) با ماشین انتقال دهید باید هزینه زیادی را برای حمل و نقل آن پرداخت کنید که این مسئله به تبع سبب افزایش قیمت نهایی محصول می شود. روش دیگر برای حمل و نقل این محصول استفاده از قطار است.

حمل و نقل با استفاده از قطار که کمی برایتان ارزانتر تمام می شود. اما مشکلی که انتقال با قطار دارد این است که محصول دیرتر به بندر می رسد و زمان برای یک صادر کننده بسیار با ارزش است.

مسئله بعدی نوع ماشین مورد استفاده جهت بارگیری و حمل نقل سنگ است. معمولا به دلیل خاکی بودن مسیر رسیدن به معدن، خیلی از راننده ها رغبت نمی کنند به بار گیری نمک رضایت دهد. معمولا هم بهترین ماشین برای حمل نمک تریلی کمپرسی است، اما هزینه کرایه این تریلی ها در مقایسه با تریلی های کفی یا لبه دار کمی بالاتر است.

در کنار مسئله حمل و نقل که سبب افزایش قیمت محصول می شود، بسته بندی محصول نیز تاثیر بسزایی در افزایش قیمت نهایی سنگ نمک در مقایسه با انواع فله که از خود معدن خرید می کنید دارد.

از سوی دیگر در بازار های خارجی خرید محصول بدون بسته بندی چندان خوشایند و مورد توجه نیست. این مشکلات همیشه برای صادرات سنگ نمک در کشور وجود دارد و چنانچه راهکارهای برای برطرف کردن آن در نظر  گرفته شود، شرایط برای صادرات و ارزآوری بیشتر محصول فراهم می شود.

صادرات نمک

خرید سنگ نمک صادراتی با بسته بندی مخصوص

در پایان خوب است اشاره ای داشته باشیم به انواع سنگ نمک صادراتی که باید توجه داشته باشید هر کدام از این محصولات خود دارای طیف گسترده ای هنگام استخراج است و هر کدام از این گریدها مناسب با بازار کشورهای متقاضی است.

 • سنگ نمک آبی
 • سنگ نمک نارنجی
 • سنگ نمک قرمز
 • سنگ نمک سفید
 • سنگ نمک سیاه
یادداشت

اگر خیلی کوتاه بخواهیم توضیح دهیم سنگ نمک سفید و قرمز و نارنجی دارای طیف گسترده ای از انواع مختلف سنگ نمک معدنی هستند که بازار هدف هر کدام با دیگری متفاوت است.
برای اطلاعات بیشتر و عدم برخورد با هرگونه مشکل با ما تماس بگیرید.
تمامی مجوزات لازمه هنگام صادرات کالا ارائه خواهد شد

مجموعه سنگ نمک هالیتو سفارشات مربوط به کشورهای چین و هند و روسیه را در اسرع وقت در کشور مقصد تحویل می دهد و ظرفیت تامین ماهانه تا ۱۰ هزار تن از انواع مختلف سنگ نمک وجود دارد.

صادرات نمک

آمار صادرات نمک

ایران با تولید سالانه چیزی حدود ۲۸۰۰۰۰۰ تن نمک چیزی حدود ۰۱/۱ درصد از نمک دنیا را تامین می کند و جز ۲۰ کشور اول صادر کننده نمک در دنیا محسوب می شود که از جمله وارد کنندگان نمک استخراج شده از معادن سنگ نمک ایران کشورهایی حاشیه خلیج فارس، کشورهای امارات عراق، ترکیه، هند، گرجستان، افغانستان و هلند هستند.

ببینید

برای اطلاع از آمار صادرات نمک ایران پیشنهاد می شود از این صفحه بازدید نمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید