روش احیای رزین با نمک قیمت انواع نمک مورد استفاده

احیای رزین با نمک

روش احیای رزین با نمک قیمت انواع نمک مورد استفاده، احیای رزین با سنگ نمک، قرص نمک، سنگ نمک برش خورده، امکان تحویل در مقصد، ثبت سفارش به صورت ۲۴ ساعته.

مراحل احیای رزین با نمک چگونه است؟

رزین دانه‌ای باردار است که قدرت چسبندگی و واکنش پذیری بالایی با یون‌های موجود در فضا را دارد. به همین دلیل در فرایند از بین بردن سختی آب به عنوان یک ماده پلیمری استفاده می‌شود. در حقیقت رزین‌ها می‌توانند عناصری مانند کلسیم و منیزیم که از اصلی‌ترین عوامل سخت‌کننده آب هستند را جذب نموده و با یون‌های سدیمی که دارند جایگزین کنند. این فرایند پس از مدتی باعث می‌شود خاصیت کاتیونی یا آنیونی رزین‌ها کاهش پیدا کند. بنابراین باید در طی فرایندی مجدد خاصیت جایگزینی آنها احیا گردد.

فرایندی که باعث بازگشت خاصیت رزین‌ها می‌شود احیای رزین با نمک نام دارد. در حال حاضر بهترین و اصلی‌ترین روش برای احیای رزین‌ها، جایگزین کردن یون‌های آنیونی یا کاتیونی، توسط نمک احیای سختی‌ گیر می‌باشد. به همین دلیل در تمامی دستگاه‌های سختی گیر آب، یک منبع برای قرار دادن نمک احیای رزین، جهت شست‌وشو و بازگرداندن خاصیت رزین‌ها در نظر گرفته شده است.

روش احیای دانه‌های رزینی توسط آب نمک احیا رزین، به این ترتیب است که با عبور دادن آب نمک از بستر رزین‌ها، حجم بالایی از سدیم نمک با کلسیم و منیزیمی که روی دانه‌های رزین، در فرایند سخت‌گیری آب قرار گرفته است جایگزین می‌شود. با این‌کار قابلیت چسبندگی و جایگزینی آنیونی یا کاتیونی در رزین‌های موجود در دستگاه سختی‌گیر آب باز می‌گردد. در واقع می‌توان گفت عملیات احیای رزین با نمک دقیقاً عکس فرایند گرفتن سختی آب توسط دانه‌های رزین محسوب می‌شود.

احیای رزین با نمک

اساس مکش آب نمک در سختی گیر چیست؟

با توجه به خاصیت چسبندگی که دانه‌های پلیمری رزین دارند و به راحتی می‌توانند با یون‌های دیگر جایگزین شوند، از این دانه‌ها داخل دستگاه‌های سختی‌گیر آب استفاده می‌کنند. با این روش می‌توانند املاح موجود در آب که معمولاً کلسیم یا منیزیم هستند را جایگزین سدیم نمایند. لازم به ذکر است با توجه به اینکه در آب بیشتر مناطق ایران، مقدار زیادی یون‌های معدنی وجود دارد، حتما باید حداکثر ۷۲ ساعت پس از عملیات سختی‌گیر آب اقدام به احیای خاصیت رزین‌ها توسط نمک احیا رزین نمود.

در عملیات احیای رزین با نمک، محلول آب نمک توسط سیستم مکش در دستگاه به سمت دانه‌های رزین هدایت می‌شود. با توجه به قابلیت جایگزینی یون‌ها در دانه‌های رزین، وقتی که آب نمک با دانه‌های آن برخورد می‌کند، املاح سخت کننده آب که بر روی آنها قرار گرفته جدا شده و با یون‌های سدیم  داخل آب نمک جایگزین می‌شوند. آب نمکی که در مخزن سختی‌گیر وجود دارد، متناسب با نوع دستگاه و محل قرارگیری رزین‌ها به صورت دورانی، از بالا به پایین یا پایین به بالا حرکت می‌کند. با این حال چندان تفاوتی در نوع حرکت محلول آب نمک وجود ندارد و به محض اینکه، آب نمک در مراحل احیای رزین با سطح دانه‌های آن برخورد کند، عملیات جایگزینی انجام می‌شود.

البته لازم به ذکر است متناسب با نوع سختی آب میزان املاح موجود روی رزین‌های دستگاه متفاوت می‌باشد، بنابراین باید حرکت داخل مخزن را به گونه‌ای تنظیم نمود که عملیات جایگزینی با بالاترین کیفیت و بهترین سرعت انجام شود. پس از کامل شدن عملیات مکش آب نمک بر روی رزین‌ها و جابجایی یون‌ها، باید دستگاه سختی‌گیر شست‌و‌شو شود. برای این‌کار به کمک آب، یک‌بار به آرامی و سپس با شدت بیشتری، مسیر حرکت آب نمک را شست‌و‌شو می‌دهند تا کاملاً از وجود املاح باقیمانده پاکسازی شود.

احیای رزین با نمک

کدام نمک مناسب دستگاه سختی گیر است؟

امروز مدل‌های مختلفی از نمک‌های احیای رزین سختی گیر آب در بازار وجود دارند که هر کدام دارای مشخصات، مزایا و معایب مخصوص به خود هستند. بنابراین برای انتخاب هر کدام باید ویژگی‌هایی که دارند را بررسی نموده و متناسب با نوع کاربرد، نمک مناسب را تهیه نمایید. از این‌رو در این قسمت به بررسی برخی از مزایا و معایب انواع مختلف این محصولات می‌پردازیم.

سنگ نمک نمونه‌ای از نمک احیا رزین است که از قیمت مناسبی برخوردار می‌باشد ولی به دلیل ناخالصی‌هایی که دارد، می‌تواند در فرایند احیا به دانه‌های رزینی آسیب برساند. نمک‌های پودری یا کریستال شده، نوع دیگری از این محصولات هستند که خلوص بالاتری نسبت به سنگ نمک دارند. این نمک‌ها راحت‌تر در آب حل می‌شوند و از ناخالصی‌های کمتری نسبت به سنگ نمک برخوردارند. بنابراین آسیب کمتری به رزین‌های داخل دستگاه می‌زنند. علاوه بر آن قیمت این محصولات در حد متوسط بوده و از سنگ نمک بالاتر می‌باشد.

در نهایت قرص نمک احیا رزین را داریم که به دلیل فشرده‌سازی کریستال‌های کلرید سدیم موجود در ساختار آن، خلوص بالایی در حدود ۹۹ درصد دارد. این قرص به راحتی در آب حل می‌شود و در حین عملیات احیا، رسوب کمتری برجداره‌های دستگاه از خود باقی می‌گذارد. با توجه به ویژگی‌هایی که این محصول دارد برای استفاده در دستگاه و احیای رزین‌ها از مدل‌های دیگر نمک‌های احیا مناسب‌تر است ولی از قیمت بالاتری برخوردار می‌باشد.

احیای رزین با نمک

مقدار نمک مناسب دستگاه سختی گیر چه مقدار است؟

برای آنکه کیفیت رزین‌ها در دستگاه حفظ شود و بتوانند مراحل تصفیه و سخت‌گیری آب را به درستی انجام دهند، باید اندازه نمک احیا رزین که در تانک محلول آب نمک دستگاه ریخته می‌شود از میزان مشخص شده‌ای تجاوز نکند. بر این اساس باید بدانید برای احیای رزین با نمک در هر نوبت ۲۵ کیلوگرم نمک نیاز است و به ازای هر لیتر آب به مقدار ۱۸۰ گرم نمک استفاده می‌شود. با دانستن این میزان باید هر بار که عملیات احیای رزینی انجام می‌شود، نمک مورد نیاز نسبت به میزان آبی که داخل مخزن است به صورت دقیق بررسی شود. البته لازم به ذکر است، احتمال دارد این میزان با توجه به عوامل جوی و محیطی دچار نوسان شود. به طور مثال در محیط‌هایی که هوای مرطوبی دارند، به دلیل رسوب املاح آب روی جداره‌های دستگاه، میزان نمکی که در احیای رزین با نمک استفاده می‌شود کمتر است.

احیای رزین با نمک

انواع نمک مورد استفاده در سختی گیر

نمک‌هایی که برای احیای رزین‌های سختی‌گیری آب از آنها استفاده می‌شود به دو دسته زیر تقسیم می‌گردند:

  1. سنگ نمک اعلاء با خلوص ۹۹٫۳ درصد
  2. سنگ نمک درجه یک با خلوص ۹۸ درصد
  3. قرص نمک
  4. سنگ نمک برش خورده توی کارتن
  5. نمک دانه درشت

کلرید پتاسیم که در احیای رزینی به کار می‌رود، بیشتر در مقاصد کشاورزی از آن استفاده می‌شود. اما امروزه به دلیل بحث تخصصی کردن تصفیه آب، با این نمک‌ها اقدام به احیای رزینی می‌کنند. در حقیقت در مراحل احیای رزین‌ها، عنصر پتاسیم جایگزین املاح آب می‌شود. این مسئله سبب می‌گردد، میزان این عنصر در زمان سخت گیری توسط رزین‌ها جایگزین املاح آب شود. طبق توصیه پزشکان متخصص، افرادی که دچار بیماری‌های کلیوی یا فشار خون هستند بهتر است از این نوع آب استفاده کنند. در حقیقت استفاده از نمک‌های کلرید پتاسیم، جهت تخصصی کردن تصفیه آب، برای مقاصد پزشکی درمانی مناسب می‌باشد.

احیای رزین با نمک

در مقابل کلرید سدیم یا نمک احیای رزینی بر پایه سدیم، از عنصر سدیم در فرایند احیا استفاده می‌کند. این نمک‌ها برای انجام مراحل بازسازی رزین‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند که هر کدام دارای ویژگی‌های مشخصی هستند.

  1. نمک‌ احیای رزین کریستال: نمک‌های دانه درشت حاصل کوبش سنگ نمک است و خلوصی در حدود ۹۸ درصد دارند. از این نمک‌ها در دستگاه‌هایی که رزین‌ها در مدت زمان طولانی‌تری بازیابی می‌شوند، استفاده می‌کنند. از طرفی به دلیل ساختار و شکل ظاهری که این نوع نمک‌ها دارند مراحل شست‌و‌شو بعد از احیای رزینی پس از استفاده از آنها کاهش پیدا می‌کند.
  2. سنگ نمک‌ احیای رزین: سنگ نمک از منابع زیرزمینی یا کوهستانی به دست می‌آید و داری ناخالصی‌هایی مانند خاک و شن می‌باشد. به دلیل ناخالصی‌هایی که این نوع از نمک‌ها دارند، در صورت استفاده در دستگاه سختی‌گیر آب برای احیای رزین با نمک، باید دستگاه به صورت دوره‌ای شست‌و‌شو گردد.
  3. قرص نمک‌ احیای رزین: قرص نمک نمونه‌ای دیگر از نمک‌های بازیابی رزین‌ها بر پایه سدیم می‌باشد که از فشرده‌سازی کلرید سدیم به دست می‌آید. این نمک‌ها خلوصی در حدود ۹۹ درصد دارند، بنابراین گزینه بسیار مناسبی برای احیای رزین‌ها محسوب می‌شوند. همچنین این نمک‌ها به راحتی استفاده می‌شوند و قیمت بالاتری نسبت به سایر نمک‌های سدیمی دارند.

قیمت سنگ نمک سختی گیر

نام محصول درصد خلوص نوع بسته بندی میزان کلسیم و منیزیم قیمت هر تن تحویل در تهران
سنگ نمک اعلاء ۹۹٫۵ کیسه تقریبا صفر ۳۸۰۰۰۰۰
سنگ نمک درجه یک ۹۸٫۵ کیسه مقدار خیلی کم ۲۸۰۰۰۰۰
قرص نمک خوراکی ۹۹٫۲ کیسه نزدیک به صفر ۶۱۰۰۰۰۰
نمک تبلور مجدد ۹۹٫۲ کیسه نزدیک به صفر ۴۰۰۰۰۰۰
سنگ نمک برش خورده ۹۸ کارتن مقداری دارد ۶۰۰۰۰۰۰

احیای رزین با نمک

برای اطلاع از قیمت روز سنگ نمک سختی گیر می توانید صفحه بالا را ببینید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید