بزرگترین مرکز تامین و صادرات نمک قرمز ایران

نمک قرمز

بزرگترین مرکز تامین و صادرات نمک قرمز ایران، سنگ نمک قرمز خوراکی مخصوص صادرات همراه با ارائه برگه آنالیز، امکان تامین و صادرات ماهانه تا سقف ۲۰۰۰ تن.

سنگ نمک قرمز چیست؟

سنگ نمک گرمسار از لحاظ ترکیب شیمیایی شباهت زیادی به نمک مورد استفاده خوراکی دارد که اغلب ما در طبخ غذا از آن استفاده می کنیم همچنین سنگ نمک استخراج شده از معادن علاوه بر مصارف خوراکی، دارای مصرف صنعتی نیز هست.

این سنگ نمک دارای انواع کاملا شفاف و خالص است اما برخی انواع آن به دلیل حضور عناصر مختلف دارای رگه‌های صورتی، قرمز کمرنگ تا قرمز پر رنگ مانند چغندر هستند و ۹۹-۹۶ درصد سنگ نمک های رنگی از کلرید سدیم تشکیل شده است و در کنار کلرید سدیم مواد معدنی چون کلسیم، آهن، روی ،کروم، منیزیم و سولفات در مقادیر بی خطر وجود دارند.

سنگ نمک قرمز که مورد صحبت اکنون ماست دارای مقادیر بالایی آهن است و هر چه میزان آهن موجود در سنگ نمک بیشتر باشد رنگ آن قرمز تر می شود.

نمک قرمز

یادداشت

البته باید در نظر داشته که همه سنگ نمک های قرمز دارای درجه بندی خوراکی نیستند و این مورد پس از انجام آنالیز مشخص می شود.

سنگ نمک قرمز علاوه بر معادن نمک موجود در هیمالیا، در معادن نمک کشور ما به ویژه معادن نمک استان سمنان نیز یافت می شود که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و بیشترین میزان استخراج سنگ نمک قرمز در معادن سنگ نمک هیمالیا و گرمسار صورت می گیرد و در سایر نقاط دنیا این سنگ نمک به میزان خیلی کم یافت می شود.

نمک قرمز

موارد مصرف نمک خوراکی قرمز

همانطور که اشاره شد سنگ نمک قرمز در مقایسه با انواع دیگر سنگ نمک، از مقادیر بالاتری آهن برخوردار است. به همین جهت استفاده از آن در رژیم غذایی می تواند به تامین آهن بدن کمک کند. بسیاری از متخصصان علم تغذیه استفاده از این نوع سنگ نمک را به افراد مبتلا به کم خونی توصیه می کنند.

البته به یاد داشته باشید استفاده خوراکی از سنگ نمک قرمز در برخی کشورها مجاز و در برخی دیگر ممنوع است و از جمله در کشورمان ایران این موضوع ممنوعیت دارد و حتما باید از نمک تصفیه شده یددار استفاده کنید و مطالب ذکر شده بیشتر جنبه اطلاع رسانی دارد.

نمک قرمز

کاربردهای سنگ نمک قرمز

سنگ نمک قرمز در کنار مصارف خوراکی، مصارف دیگری نیز دارد، برای مثال:

  • تولید و ساخت آجر نمک
  • ساخت چراغ خواب سنگ نمک

سنگ نمک قرمز در نتیجه روشن کردن این آباژورها آلاینده های موجود در هوا توسط ذرات نمک جذب می‌گردد.

همچنین این نوع سنگ نمک برای ساخت آجر نمک و  دیوار نمک و اتاق های نمک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و افرادی که مشکلات پوستی و تنفسی دارند برای تسکین و درمان بیماریشان  به این اتاق ها مراجعه و مدتی را در آن سپری می کنند.

نمک قرمز

بازار صادراتی نمک قرمز

مجموعه هالیتو سالانه مقادیر زیادی از سنگ نمک قرمز را از معادن گرمسار واقع در استان سمنان استخراج می‌کند و آن را به داخل و خارج از کشور عرضه می‌ کند.

نمک قرمز

مهمترین کشورهای وارد کننده سنگ نمک قرمز کشورهای همسایه مانند افغانستان، آذربایجان، عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس می‌باشند.

کشور هند و چین نیز جز دسته کشورهای است که جز مشتریان پر و پا قرص سنگ نمک قرمز مجموعه هالیتو می‌باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید