مرکز تامین عمده و صادرات انواع نمک خوراکی

انواع نمک خوراکی

مرکز تامین عمده و صادرات انواع نمک خوراکی، نمک خوراکی تبلور مجدد یددار مخصوص بازار عراق با ید ۸۰ PPM همراه با مجوز سازمان غذا و دارو، نمک قرمز، هیمالیا، آبی و نارنجی تحویل در کیسه جامبو بگ.

تفاوت نمک کوهی و نمک دریا

معمولا سنگ نمک معدنی و نمک دریا به عنوان منابع شناخته شده مولد نمک خوراکی مطرح هستند.

نمک دریا و  نمک کوهی یا همان سنگ نمک بعنوان طعم دهنده مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند و تفاوت‌هایی نیز با هم دارند.

در نتیجه تبخیر کردن آب دریا، مقداری نمک باقی می ماند که دارای عناصر معدنی متعدد مانند ید، گوگرد، منیزیوم، کلرید سدیم و… است که در بین این عناصر کلرید سدیم درصد بالاتری را به خود اختصاص داده است.

انواع نمک خوراکی

اما نمک کوهی چیست؟

نمک کوهی نام صنعتی هالیت می‌باشد و دارای ذرات کریستالی است و از معادن سنگ نمک استخراج می شود و مانند نمک دریا، کلرید سدیم فراوان ترین عنصر تشکیل دهنده آن است.

این معادن نمک کوهی در نتیجه تبخیر آب دریاها در دوره دوم زمین شناسی است که حداقل ۲۰۰ میلیون سال قدمت دارند بنابراین اولین تفاوت سنگ نمک و نمک دریا منبع استخراج آن ها می باشد.

تفاوت دیگر سنگ نمک و نمک دریا ویژگی های ظاهری آن هاست نمک دریا دارای ظاهری بلوری می­باشد که این بلورها دارای ظاهری ظریف هستند و این بلورها دارای ظاهر خشن هستند اما نمک کوهی از کریستال های درشتی تشکیل شده است که دارای رنگ های سیاه، صورتی، قرمز، نارنجی، سفید و آبی می باشد.

انواع نمک خوراکی

نمک دریا معمولا درون ذات خود مقداری رطوبت به همراه دارد ولی نمک کوهی چنین مشکلی را ندارد و بیشتر با بدن انسان همخوانی دارد لذا برای مصرف خوراکی بسیار مناسبتر است.

یادداشت

بیشترین استفاده نمک دریا در مصارف صنعتی است که کشورهای چین و هند بزرگترین تولید کنندگان آن در دنیا می باشند.

نمک خوراکی چگونه تهیه می شود؟

یکی از قدیمی ترین روش های شیمیایی که بشر علم به آن داشته است، تولید نمک بود اگر چه در نتیجه تبخیر آب دریا نمک به طور طبیعی تولید می شود اما استفاده از این روش شیمیایی به تولید نمک با عملکرد بالاتر کمک می‌کرد.

برخی از نمک ها هنوز با استفاده از روش های باستانی تولید می شوند اما روش های جدید خیلی  راحتتر و به صرفه تر هستند. طعم و بافت نمک تولید شده به منبع نمک و روش مورد استفاده در تولید آن بستگی دارد.

به طور کلی نمک خوراکی به سه روش تولید می­شود که شامل

  • روش تبخیر آب دریا
  • استخراج نمک از معادن سنگ نمک
  • ایجاد آب نمک (Salt brines) می باشد

نمک های خوراکی مورد استفاده در آشپزخانه ها معمولا نتیجه استفاده از روش آب نمک هستند، اما باید بگوییم که مناسبترین نمک ها از معادن نمک به دست می آیند.

انواع نمک خوراکی

چین بعنوان بزرگترین تولید کننده نمک در دنیا محسوب می شود و بعد از چین ایالات متحده رتبه دوم تولید نمک در دنیا را دارد. از ۲۲۰ میلیون تن نمک تولید شده تنها ۶ درصد آن برای مصرف خوراک انسان استفاده می شود.

در ادامه در خصوص هر یک از روش های تولید نمک توضیح خواهیم داد.

نمک دریا: حدود ۵/۳ درصد از اقیانوس های جهان از نمک تشکیل شده است. برای تولید نمک دریا معمولا آب دریا به داخل یکسری استخر هدایت می شود و در نتیجه تابش نور خورشید و وزش باد آب تبخیر و کریستال نمک باقی می ماند. این روش بیشتر در نواحی دارای آب و هوای خشک مانند مدیترانه و استرالیا مورد استفاده قرار می گیرد چون در مناطقی که بارندگی زیاد است، باران مانع تبخیر آب و تولید نمک می گردد.

سنگ نمک: صخره های نمکی تحت عنوان هالیت در زیر لایه های سطح زمین وجود دارند. همانطور که اشاره شد این صخره ها از خشک شدن دریاچه های قدیمی در میلیون ها سال قبل بوجود آمده اند. سنگ نمک استخراج شده، بعد از رسیدن به سطح زمین توسط دستگاههای ویژه ای خرد می شود برای مصارف صنعتی و خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد

انواع نمک خوراکی

ایجاد آب نمک (Salt brines): در حالی که هنوز اقیانوس ها منبع طبیعی نمک محسوب می شوند ولی بشر هنوز به استخراج نمک از طریق پمپاژ آب به زیر سطح زمین جهت حل رسوبات نمکی و تولید نمک علاقمند است. این آب نمک به سطح زمین پمپ می شود و به دلیل بالا بودن مواد معدنی در آن با استفاده از کریستال کلرید سدیم خالص می شود.

خواص سنگ نمک صورتی

سنگ نمک استخراج شده از معادن نمک هیمالیا دارای تقریبا ۸۰ عنصر معدنی مانند بر، روی، فسفر و … است. یکی از دلایل ارزشمندی این نمک ها وجود سدیم کمتر در آن می باشد که خطر کمتری برای سلامتی دارد.

سنگ نمک صورتی بیشتر در معادن سنگ نمک در منطقه پنجاب پاکستان قرار دارد که نتیجه تبخیر آب دریای بزرگ در دوره پرکامبرین است.

این نمک حاوی پتاسیم، منیزیم و کلسیم است و وجود مقادیر زیاد منیزیم و آهن سبب ایجاد رنگ صورتی در آن می‌شود همچنین این نمک بدلیل داشتن پتاسیم دارای طعم متفاوتی در مقایسه با سایر نمک ها می باشد.

سنگ نمک صورتی علاوه بر مصارف خوراکی در تهیه انواع آجر نمک برای اتاق نمک و چراغ خواب های سنگ نمک به کار می رود متخصصان معتقدند این نمک در دفع مخاط بدن و آلرژن های موجود در هوا موثر است.

انواع نمک خوراکی

آشنایی با سنگ نمک سفید

سنگ نمک سفید اولین نمک کوهی بود که در دنیا شناخته شد و این موضوع قدمتی ۲ هزار ساله دارد و نمونه اعلای آن به دلیل عاری بودن از فلزات سنگین، بهترین نمکی است که انسانها می توانند مصرف کنند.

از دیگر سو به دلیل خلوصیت بالای این سنگ نمک، صنایعی که به آبی صاف و زلال نیاز دارند نیز از این سنگ نمک جهت تصفیه آبهای خود بهره می برند این موضوع تا بدانجا پیش رفته که کشورهای دارنده سنگ نمک نیز تقاضای خرید این محصول را دارند.

مجموعه سنگ نمک هالیتو تنها عرضه کننده سنگ نمک اعلاء با خلوص ۹۹٫۵ درصد در ایران است.

انواع نمک خوراکی

سنگ نمک قرمز گرمسار

از معادن سنگ نمک در گرمسار استان سمنان، سالانه مقادیر زیادی سنگ نمک با رنگ های متنوع استخراج می‌شود که این تنوع رنگ حاکی از بالا بودن مقدار یک عنصر مانند آهن، منیزیم یا پتاسیم و … در آن ها می باشد.

سنگ نمک قرمز در بازار داخلی بیشتر مصرف در زمینه تولید آجر نمک و سنگ نمک تزیینی دارد اما کشورهای خریدار این سنگ نمک، از آن برای تولید نمک خوراکی یا مخلوط کردن با سایر مواد خوراکی بهره می گیرند.

انواع نمک خوراکی

نمک خوراک دام

یکی از صنایعی که به مقدار زیاد به نمک نیاز دارد صنعت دامداری است زیرا که حیوانات مانند اسب، گاو، گوزن و ماهی‌ها نیاز مبرم به نمک دارند.

سدیم تنها الکترولیت سیال موجود در خون و مایعات اطراف سلول است که سلول های عصبی از طریق آن با هم ارتباط برقرار می‌کنند و هورمون تولید می‌کنند و چنانچه میزان سدیم در خون کم باشد خون نمی تواند آب کافی در خود نگه دارد و این امر موجب از بین رفتن فرایندهای طبیعی سلول می شود.

برای مثال اگر این اتفاق در بدن اسب بیفتد بدن سعی می‌کند با محدود کردن کلیه ها مقداری سدیم حفظ کند و این امر موجب عدم تعادل مواد معدنی و بیماری حیوان خواهد شد و چنانچه این فرایند ادامه پیدا کند می تواند منجر به مرگ شود.

انواع نمک خوراکی

به همین جهت حیوانات لازم است در وعده های غذایی خود نمک دریافت کنند تا با مشکل مواجه نشوند. دامداری ها یکی از خریداران اصلی سنگ نمک استخراج شده از معادن نمک هستند.

یادداشت

مجموعه سنگ نمک هالیتو بزرگترین عرضه کننده سنگ نمک دامی در ایران است

خرید عمده انواع نمک خوراکی

نمک خوراکی تبلور مجدد و همچنین انواع سنگ نمک خوراکی سفید و کریستالی و سنگ نمک قرمز با درجه کیفی خوراکی، از محصولاتی هستند که خریداران داخلی و خارجی از آن برای استفاده خوراکی و یا تولید نمک خوراکی بهره‌گیری می نمایند.

انواع نمک خوراکی

همچنین ما امکان صادرات سنگ نمک و نمک خوراکی را به تمام نقاط دنیا با امکان تحویل در کشور مقصد داریم و ماهانه تا ۵ هزار تن توانایی تامین و صادرات محصول وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید